Лалетата

1988, в разгара на Студената Война в разпокъсана Германия, Холандия печели най-накрая своето първо международно отличие.

Тази статия няма нищо общо със събитията в Украйна от 2004. Става дума за друга революция с оранжев цвят. Революцията на “Генералът“ Ринус и компания. Този материал ще ви пренесе Евро 88‘ в съблекалнята на Лалетата. Отборът воден от Марко, Рууд и Франк разчупи леда на европейската футболна сцена.

Бастен и Гулит

Всички ще си помислите, че спечеления финал срещу СССР е преломната точка на революцията, но сърцата на всички холандци ще запомнят победата над Германия на полуфинал като върховния момент на Евро 1988.

Марко ван Бастен

След 3те изиграни срещи в груповата фаза Лалетата (2 победи и 1 загуба) излизат втори след СССР (2 победи и равен). Второто място отрежда полуфинален мач с Маншафта. Мисълта за загуба е неприемлива. Хората още си спомнят загубения финал през 74та. Ханс ван Брюкелен, травматизиран от Мюнхен 74 (тогава на 17 години), вратар-камикадзе, дава ритъма на мача: “Не трябва да губим втори път и съм сигурен че всичките ми съотборници мислят като мен“. През първото полувреме на мача, Ханс “Убиецът“ (The Killer) буквално размазва Руди Фьолер на 30 метра от вратата, а след това го обсипва с псувни докато другият лежи премазан на тревата. Мачът се очертава да е доста нервен, а и съдията с нищо не помага. След 2 измислени дузпи през второто полувреме, и двете реализирани от Лотар Матеус за ФРГ и Куман за Холандия, резултатът остава 1-1 до заключителните минути на мача. В 88та минута уникалния Марко ван Бастен повежда отбора към първа титла от голям форум. Любителите на мистицизма ще забележат някои странни съвпадения: полуфиналът се играе на 21 юни (лятното слънцестоене), и двата мача (1974 и 1988) завършват с резултат 2-1, като и в двата случая става дума за пълен обрат като първите два гола в мача са вкарани от дузпа.

Срещу СССР

Лалетата ще трябва да се изправят в мач реванш срещу СССР, след загубата в групите на турнира. Но нещата доста са се променили от първия мач между двата отбора. Основната разлика е откритието Марко ван Бастен. Въпреки, че е безспорен титуляр в Милан, Марко е трети нападател за Холандия. Той влиза за кратко в първия двубой между двата отбора, не променя резултата, но променя коренно играта на Холандия. След този мач ван Бастен се превръща в незаменим титуляр в отбора на Ринус Микелс.

Срещу ФРГ

В очакване на финала, “Генералът“ взима доста странно решение. Дума не може да става отборът да се затвори в хотела в очакване на най-важния сблъсък в досегашната си история. Гулит си спомня: “В навечерието на финала, всички отидохме на концерт, Уитни Хюстън пееше в Мюнхен. Когато тренираш всеки ден, виждаш се с едни и същи хора, дори в хубав хотел, това води до пренатоварване. Ринус Микелс прекрасно разбра това и ни организира това излизане.“. Ринус Микелс, който се слави със строгостта си  допълва: “По мое време футболът не беше на такова професионално ниво и трябваше непрекъснато играчите да се държат изкъсо. Сега всеки си знае мястото и задълженията и няма за какво да съм строг с тях.“.

Гулит и Рийкард

25 юни, Олимпиащадион, Ринус Микелс се изправя срещу спомените от Мюнхен 74, но този път трибуните за изцяло оранжеви. С Гулит и ван Бастен, Холандия размазва противника. В 32та минута Раста Рууд открива резултата с глава под напречната греда след асистенция на Марко. През второто полувреме Холандия запазва надмощието си, а в 54 минута ван Бастен подписва подписва шедьовъра Total Foot Art. След зашеметяваща атака, в която участват ван Тигелен, Мюрен и разбира се Бастен, младият нападател забива топката в сглобката. Големите художници подписват творбите си в долния десен ъгъл, а ван Бастен в горния ляв. Холандия повежда с 2:0, но до края има много време: първо удар на Беланов среща гредата, а след това ван Брюкелен спасява дузпа, която самия той причинява само и само да се покаже. След последния съдийски сигнал на Вотро, стадионът изпада в еуфория. Така Марко и компания правят първата цепка в стената, която разделя Европа на две.